INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik Cetner z Czertwic  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cetner Dominik z Czertwic († 1804), starosta stocki, pan na Husiatynie, Świrzu i Kniahiniczach, był synem Stanisława, star. szczurowieckiego. Wybierany posłem halickim na bezowocne sejmy r. 1752 (grodzieński), 1754, 1756 (wyjątkowo z wdztwa ruskiego), 1758, 1760, ust w izbie nie otwierał; był też deputatem na trybunał r. 1760–1, za które to funkcje, jako »pro totalitate praw i dobra pospolitego pracujący«, polecany był łasce królewskiej i uzyskał dla swego Świrza po pożarze zwolnienie na 3 lata od podatków. Zasługiwał się na sejmikach halickich szefowi partii dworskiej, Jerzemu Mniszchowi, i pewno dla obrony swych stronników dał się wybrać do sądu kapturowego w bezkrólewiu (30 I 1764). Jako zamożny posesjonat razem z pięciu Potockimi wydał manifest przeciw uchwałom konwokacji 28 VII 1764 i wszedł jako konsyliarz do opozycyjnej konfederacji halickiej. W r. 1766 jako deputat na trybunał koronny, z radością powitał reakcję malkontentów przeciw Czartoryskim; figuruje kolejno wśród konsyliarzy konfederacji lokalnej ruskiej 27 V, halickiej 4 VI, potem generalnej radomskiej. Siedząc przeważnie we Lwowie, do konfederacji barskiej jawnie nie należał, ale Stanisławowi Augustowi zwycięstwa nad domem saskim nie darował: w chwili pierwszego rozbioru pisał o nim do Mniszcha: »Już ten… polski regnant zaprząta się układaniem projektów przyszłego absolutnego panowania. Pięknie nas swój własny rodak żywo dobija. Niejeden przeklina i przeklinać będzie moment urodzenia i wstąpienia jego na tron«. Czuł się zresztą w zakordonowym Lwowie gorzej, niż w Warszawie, »bo teraz monarchowie bardziej mają względy na… podły motłoch, jak na godną szlachtę« (1774). Przyjął jednak, już po przejściu pod panowanie austriackie, order św. Stanisława (1775), a w r. 1780 wyrobił sobie od Józefa II dziedziczny tytuł hrabiowski i godność magnata galicyjskiego.

 

Złota Księga XXIV; Diariusze sejmów 1752–60 r.; Hejnosz, Lauda halickie; Prochaska, Lauda wiszeńskie; Konopczyński, Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1909–11, 2 t.; tenże, Geneza i ustanowienie Rady Nieustającej, Kr. 1917. Listy do Mniszcha w rkp. B. Czart. 3860 i n.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ignacy Sapieha

XVII/XVIII w - 1758-04-15
podskarbi nadworny litewski
 

Fryderyk Bacciarelli

1756 - 1829-05-10
cenzor
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.